Credit: Photo by SHAWN THEW, RollingStone Website.

אלכסנדריה אוקזיו-קורטז (Alexandria Ocasio-Cortez)

היא היתה בת 28 כשנבחרה לקונגרס האמריקאי, שנה קודם עוד עבדה כברמנית ומלצרית בניו יורק כדי לסגור את החודש ולא תיארה לעצמה ששנתיים מאוחר יותר נטפליקס יעשו על המסע שלה סרט דוקומנטרי. היא מהצד הדמוקרטי של הסקאלה, אקטיביסטית נלהבת וסיפור סינדרלה קלאסי של מועמדת אנדרדוג שהצליחה להביס חבר קונגרס שישב בכסאו בבטחה קרוב לעשרים שנה. הכוח שלה הוא האישיות הכריזמטית והאותנטיות שבה,ֿ אותו אקס פקטור חמקמק שמאפשר לה להיכנס לחדר ולכבוש אותו. אלכסנדריה אוקזיו-קורטז, או בקיצור, AOC, היא האישה הצעירה ביותר שנבחרה לקונגרס בתולדות ארצות הברית. זה הסיפור שלה. 

היא נולדה בברונקס שבניו יורק למשפחה קתולית. אביה אדריכל ושותף במשרד עיצוב, אמה עובדת ניקיון ונהגת הסעות. במהלך לימודיה בתיכון זכתה במקום שני בתחרות מדעים והאיגוד האסטרונומי הבינלאומי החליט לקרוא לאסטרואיד על שמה. ב- 2008 נפטר אביה ומשפחתה נקלעה למצוקה כלכלית סביב משבר הסאבפריים. זה היה אירוע מכונן עבורה, עת חוותה על בשרה התעלמות של הממשלה ממצוקתן של משפחות כמו שלה, והוא דירבן אותה לפעול כדי להחזיר את הכוח מהממשלה לידיהם של האנשים עצמם. 

היא השלימה תואר ראשון בכלכלה ויחסים בינלאומיים באוניברסיטת בוסטון ובמהלך לימודיה עבדה עבור סנטור טד קנדי, אח״כ חזרה לברונקס ועבדה בעבודות מזדמנות ובתחום החינוך. הבחירות לנשיאות ארצות הברית ב- 2016 היו ההזדמנות שלה לפרוץ והיא לקחה אותה בשתי ידיים. במסגרת הבחירות היא עבדה בקמפיין של ברני סנדרס, ומשהסתיימו יצאה למסע ארוך ברחבי המדינה וצברה פופולריות אדירה בקרב האזרחים שפגשה: תושבי ערים רבות, בעלי עסקים קטנים ובינוניים. בשלב מסוים היא התמקמה במשך שבועות במאהל מחאה נגד הנחת צינור נפט באחת משמורות האינדיאנים בדקוטה הצפונית ונהנתה מסיקור חסר תקדים. בשובה לניו יורק קיבלה פניה מארגון שהוקם ע״י תומכיו של סנדרס, להריץ אותה לקונגרס. לונג סטורי שורט, כבר ב- 2018 היא התמודדה בפריימריז של המפלגה לנציגות המחוז ה-14 של ניו יורק וגברה על ג'ו קראולי, ממנהיגי המפלגה הדמוקרטית בקונגרס, ברוב של 57.1%. 

שיעורים מאנדרדוג: איך לשנות את השיחה. 

אוקסיו-קורטז זכתה בפריימריז, בתקציב מאוד מאוד נמוך, עם מסר חזק על מנהיגות וכוח. הנרטיב של קמפיין הבחירות שלה עסק באנשים VS כסף. היא דיברה על העתיד וייצגה אותו בכל רמ״ח איבריה: עתיד צעיר, מגוון, אידיאליסטי, כועס ומוכן להלחם. היא לא ביקשה מהבוחרים שלה לשלוח אותה לוושינגטון כדי לשנות דברים, היא ביקשה מהם לשלוח אותה לשם כדי לעשות דברים יותר טוב עבור העם האמריקאי, למשל לאפשר ביטוח רפואי לכולם ולהקים אוניברסיטאות ציבוריות ללא שכר לימוד. 

בזמן שהמפלגה הדמוקרטית בילתה חודשים רבים ללא נשימה בניסיון להבין כיצד לפעול בסביבה תקשורתית שבה טראמפ סופג את כל החמצן הזמין, הלך והסתבר שאחת הדרכים לנצח היא להיות ישיר, נועז וברור. המסרים שלה לאורך כל הדרך שמרו על קו כנה ואותנטי, ולא הרגישו לרגע כמו תוצרים של קבוצות מיקוד. אנשים רוצים להאמין במסר ובשליח שמגיש אותו, ואוקסיו-קורטז הצליחה להנגיש את שניהם. היא היתה משב רוח רענן שלא לומר טורנדו בעולם שמונהג ע״י אנשים שנתפסים כמנותקים מהדיי טו דיי שרובינו הכמעט מוחלט חווה. יותר מזה, היא הצליחה להניע צעירים לדאוג שוב לפוליטיקה, שזו יכולת נדירה, חזקה ומסוכנת להפליא כשמשתמשים בה ביעילות.

אומרים לנו שיש קול אחר. אותנטיות: קווים לדמותה.   

אוקסיו-קורטז לא שילבה בקמפיין שלה את זה שיש לה תואר בכלכלה, או שיש אסטרואיד על שמה בניסיון למתג את עצמה כמומחית וכבחירה חכמה עבור קהל היעד שלה, הבוחרים. היא לא נקטה בשום שלב בקו פורמאלי וממלכתי, להיפך. היא הקפידה להביא את עצמה בכל אספקט בעשייה שלה ולשמור על האינטגריטי שלה באדיקות.  

האותנטיות שלה נוכחת בבירור במדיה החברתית שלה. אפשר למצוא את אוקסיו-קורטז משדרת בשידור חי באינסטגרם כשהיא הולכת ברחוב. היא מדברת ישירות לתוך אוזניות אפל לבנות, פניה ממלאות את רוב הפריים, במונולוג שמרחף בין כעס צודק להתרגשות אמיתית מהתמיכה שהקמפיין שלה מקבל. היא לא מרגישה שהיא צריכה להיות מלוטשת יותר מעמיתיה הגברים כדי שיתייחסו אליה ברצינות כפוליטיקאית. היא רק צריכה להיות פוליטיקאית טובה. ובעידן המי טו, זה מאוד מאוד מרענן. 

******

אוקסיו-קורטז מכהנת בקונגרס ה-116 כחברה בוועדת השירותים הפיננסים ובוועדת הפיקוח והרפורמות, נכללה ברשימת 40 האנשים המשפיעים עד גיל 40 של מגזין פורצ'ן, נבחרה ב- 2019 לאחת ממאה האנשים המשפיעים בעולם ע״י מגזין טיים, והיתה מגיבורות הסרט ׳הדרך שלהן לקונגרס׳ שהופק ע״י נטפליקס. 

שתפו את הפוסט:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

רוצים לוודא שאתם לא מפספסים את המאמר השבועי?

הירשמו לניוזלטר וקבלו אחת לשבוע מייל עם כל מה שמעניין בשיווק, בניהול עסקים ובכל מה שבאמצע.

כאן נרשמים לניוזלטר

אחת לשבוע תקבלו ישר למייל סקירה של הדברים הכי מעניינים שקרו בענף השיווק בארץ ובעולם: עדכונים, חידושים, פרשנויות ומקורות השראה.