ניהול עסק, ניהול עסק מלמעלה, ניהול עסקים

ניהול עסק ≠ לעשות הכל בעסק

הרבה פעמים כשלקוחות מתחילים לעבוד איתי הם לא תמיד יודעים לנסח במדויק בשלב הראשוני מה הם רוצים ואיך זה צריך להיראות. בדרך כלל מדובר בחברות שכבר פועלות כמה שנים והם בשלב הצמיחה. הבעלים עבדו קשה מאוד להביא את העסק למקום שהוא נמצא בו כרגע, עם בסיס לקוחות שהולך אתם דרך ומוניטין בשוק שהם פועלים בו. כנראה שיש להם כמה עובדים, שכירים או פרילנסרים. בשני המקרים, העסק בדמותם של הבעלים. הם העסק והעסק הוא הם, הם הרוח מאחורי המפרשים, הם מעורבים בכל פרט ופרט בניהול העסק והם אלו שמניעים את כל הדבר הזה. בלעדיהם אין עסק ואין להם תחליף, וכאן גם מתחיל צוואר הבקבוק בניהול העסק.

ניהול עסק כמנוע הצמיחה שלו או כאחד העובדים – באיזה צד אתם?

מי מנהל את מי? חלק מהמיינדסט שלנו כבעלי עסק וכיזמים מתבסס על זה שאנחנו אלה שמניעים את עצמנו. אנחנו מחלקת הכספים, ה- HR, הרווחה, השיווק והמכירות של העסק. אנחנו מייצרים לעצמנו את המטרות ואת המוטיבציות ולכן אנחנו גם אלה שיכולים לוותר לעצמנו בתקופות שהדברים באים פחות בקלות, או לחילופין כשיש עומס מאוד גדול של עבודה ופרויקטים ואנחנו מוצאים את עצמנו נשאבים לפרטים הכי קטנים של העסק כדי שהכל ימשיך לתקתק, לא פעם על חשבון ניהול העסק מלמעלה והחזון שלו.

כדי להצליח לתחזק את יכולת ההנעה שלנו תמיד – גם בתקופות קשות, גם בשנה כמו השנה שהיתה מטלטלת כמעט בכל מובן – חלק מהעניין בניהול עסק זה גם לדאוג להקיף את עצמנו בסביבה שדוחפת אותנו, מצמיחה אותנו ומכניסה למשוואה קולות רקע אחרים, שלא נותנים לנו להישאר באיזור הנוחות שלנו. לא תמיד הסביבה הקרובה שלנו, המשפחה, החברים, יכולים לתת לתת מענה לצורך הזה, למיינדסט שאנחנו צריכים לטפח על בסיס יומיומי כדי להצליח להגיע למצב שאנחנו שמים את עצמנו ואת השאיפות שלנו במקום ראשון, או לפחות מאוד מאוד משמעותי.  

ניהול עסק משגשג מחייב גיוס אנשי מקצוע מתאימים

שכל אחד יעשה מה שהוא טוב בו. קיבלתי פידבק מעניין מאחד הלקוחות שלי לאחרונה, בעלים של סטרטאפ בתחום התיירות העסקית שנפגע קשות מן הסתם בשנה האחרונה, הרבה יותר ממכה קלה בכנף. עם זאת הסירו דאגה מליבכם, המדובר בפרסונה שלא יודעת הורדת רגל מהגז מהי, והוא ממשיך ועושה ופועל ובונה תשתיות שיאפשרו לו מנועי צמיחה חלופיים עד שיוכלו לחזור לפעילות מלאה. בהחלט דוגמה נפלאה של ניהול עסק לתפארת.

הוא שיתף אותי שמה שקנה אותו כשהתחלנו לעבוד יחד הוא המסרים באתר שלי, שפגשו אותו במקום הכי פרגמטי שיש. התחלנו לעבוד יחד לפני שנה וחצי בערך, כשבאותו שלב הוא הרגיש שהוא רוצה לצמוח ולנהל מערך שיווק מקצועי אבל לא להעמיס על הפיירול. 

עד שאני התחלתי לעבוד אתם ניהלה את השיווק מנהלת המשרד, אשה מקסימה, מוכשרת ומקצועית עד מאוד, אבל זה לא היה הכובע היחיד שלה והיא עשתה גם וגם וגם. גם קצת שיווק, גם קצת מכירות, גם קצת הנהלת חשבונות ורכש, גם ניהול אדמיניסטרטיבי של המשרד. הוא הגיע לשלב שהוא רוצה להתחיל לייצר מהלכים ותוצאות באופן עקבי, בכל מיני תחומים, גם בתחום השיווק. בלי שזה חוזר אליו, בלי שהוא צריך להנחות את התהליך. להיפך, הוא רצה פונקציה מקצועית שתנהל את השיווק ותנחה אותו, תאתגר אותו, תביא את האנשים ושיתופי הפעולה הנכונים לשולחן כך שהוא יוכל להמשיך להתמקד בניהול העסק.

ניהול עסק מתוך ביטחון שאנשי המקצוע שבחרת עונים על הציפיות

קל להגיד, אבל זה לא כזה פשוט לשחרר. אם זה נשמע כאילו מיקור חוץ הוא פתרון קסמים שמבטיח תוצאות מהירות, ממש ממש לא. ברוב המקרים, זה תהליך עומק שבראש ובראשונה מבוסס על תיאום ציפיות, על אמון הדדי ועל קביעת יעדים לכל סוג של פעילות. קל יותר לעשות את זה כשמדובר במיקור חוץ של שירותים שהם סטרייט פורוורד, כמו כספים או ייעוץ משפטי למשל, שם יש סט מאוד ברור של כללים וחוקי המשחק ברורים מאוד. כשאנחנו לוקחים ייעוץ משפטי אנחנו מבינים מה נקבל, כנ"ל ייעוץ פיננסי שינתח דוחות כספיים. מיקור חוץ של מערך השיווק הוא לא מדע מדויק, ויש הרבה יותר מנוסחה אחת להצלחה. 

מה הפורטה שלך? בשיווק גם נמצא פוטנציאל ה- ROI והצמיחה ולכן גם הציפיה הגדולה ובהתאמה עשויה להגיע גם האכזבה. המלצה חמה, בתחילת תהליך עבודה עם אנשי המקצוע שאתם שוקלים לעבוד איתם, חשוב להבין איזה איכויות הם מביאים איתם, ולוודא – פעם אחת שאתם מתחברים לפרסונה ושיש חיבור אישי – זה מאסט, ופעם שנייה שאתם מתחברים לאופן שבו הם בוחנים מהלכים וביצועים שאתם מציגים להם. שיווק זה תחום רחב מאוד, ולכל איש מקצוע יש את הפורטה שלו ואת האיכויות שהוא מביא איתו והן שונות מאוד ומצריכות מיומנויות שונות. זה יכול להיות אסטרטגיה, מהלכי תוכן, חווית לקוח, דאטה, הקמת נכסים דיגיטליים, חיית סושיאל ועוד ועוד. שימו לב שכשאתם מדברים על שיווק, גם הם מדברים על אותו הדבר. ברגע שתדעו להגדיר לעצמכם את הצורך שלכם, תוכלו לנכס לעסק עוד מימדים, עוד חוזקות, עוד נקודות מבט, עוד ידע ונסיון שיסייעו לכם בניהול העסק.

שתפו את הפוסט:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

רוצים לוודא שאתם לא מפספסים את המאמר השבועי?

הירשמו לניוזלטר וקבלו אחת לשבוע מייל עם כל מה שמעניין בשיווק, בניהול עסקים ובכל מה שבאמצע.

כאן נרשמים לניוזלטר

אחת לשבוע תקבלו ישר למייל סקירה של הדברים הכי מעניינים שקרו בענף השיווק בארץ ובעולם: עדכונים, חידושים, פרשנויות ומקורות השראה.