שיווק מפה לאוזן? זה בידיים שלכם.

שיווק מפה לאוזן הוא נכס סופר משמעותי באסטרטגיה השיווקית של כל עסק, ותמיד היה. הוא אמין, הוא אפקטיבי, הוא מניב לידים חמים שכבר יש להם איזושהי עמדה חיובית כלפינו והוא לא עולה לנו שום דבר. שווה, לא? הרבה עסקים מסתמכים על טקטיקת שיווק מפה לאוזן (WOM) כמקור יחיד לשיווק, כתנועה שקורית מעצמה בהתאם למוניטין שצבר העסק, למערך הקשרים הקיים ומאמינים שאין להם צורך או יכולת לייצר טקטיקה מובנית שתעצים את הכלי הזה.

 

איפה הבעיה מתחילה? שיווק מפה לאוזן מייצר לעסק תנועה אורגנית, בלתי צפויה, שלא מאפשרת לנו לנהל ולהיות בשליטה על היקף הפעילות העתידי והביקושים הצפויים. מספיקה פנייה אחת שחורגת מהנורמה ואנחנו נותרים לא הכי יעילים, לא הכי רספונסיביים ולא מקצועיים כמו שיכולנו להיות, לו נערכנו מבעוד מועד. חוץ מזה, אנחנו באמת רוצים להישען על ערוץ שיווק אחד ויחיד לעסק שלנו?

 

תכירו 5 דרכים מומלצות לנהל את אסטרטגיית השיווק מפה לאוזן שלכם:

  1. יצרו תוכן (וידאו, מאמרים) על המוצרים והשירותים שאתם מספקים, שיש לו ערך לקהלי היעד שלכם ומעביר אותם איזושהי חוויה. זה אקט ישיר, מחבר ומייצר אמון שפוגש את הצרכנים שלכם בגובה העיניים. פרסמו את התוכן שיצרתם במקומות שהם נמצאים בהם ויצרו אינסנטיב לשיתוף על מנת שהם עצמם ישתפו את התוכן שלכם וידלברו את זה הלאה לעוד לקוחות פוטנציאליים. זה יכול להיות הנחה למימוש ברכישה הבאה, מתנה רלוונטית לעולם התוכן שלכם או הטבה אחרת מסל השירותים שלכם. סודה סטרים עושים את זה מעולה.

  2. אפשר גם ללכת צעד אחד קדימה וממש לייצר תכנית שותפים (Affiliate). הקונספט פשוט, יצרו מודל ידידותי בו כל מי שממליץ עליכם זכאי לתשלום מסוים בגין רכישה שנעשתה בעקבות ההמלצה (בדר"כ מקובל 2-5% מעלות המוצר). אפשר גם לתגמל עבור טראפיק או הקלקות, אבל זה כבר תלוי במטרות שלכם. היתרונות: שיתוף הפעילות שלכם הופך להיות פשוט ומשתלם לשני הצדדים, מדיד וניתן לניטור. ניתן ליישום באתר שלכם, בדף נחיתה או אפילו ברשתות החברתיות שאתם מתחזקים.

  3. שתפו המלצות ומכתבי תודה שקיבלתם מהלקוחות שלכם. 79% מהאנשים מסתמכים על המלצות באונליין, כמו גם על המלצות אישיות, לפני ביצוע רכישה. וואנס יש לכם את ההמלצות הללו, שלבו אותם במקומות הרלוונטיים, בהתאם לענף ולמוצר או שירות: בדף המוצר באתר וברשתות, בדף הנחיתה לקמפיין, בעמוד ייעודי באתר, בתוכן ייעודי שתייצרו לקידום המוצר.

  4. שלבו פיצ'ר לדירוג המוצרים באתר שלכם – רלוונטי בעיקר לחברות איקומרס אבל לא רק. 63% מהמבקרים יעדיפו לבצע רכישה אם יש המלצה או דירוג באתר, מה גם שהמלצות מצרכנים הן פי 12 יותר אפקטיביות מתיאור שלכם למוצר/שירות ולתועלות שלו.

  5. התחברו עם משפיענים, לידרים, דמויות משמעותיות בענף שאתם עוסקים בו, ויצרו שיתופי פעולה שיאפשרו מתן המלצה 'מפה לאוזן' לחשיפת המוצר או השירות שאתם מציעים לעוקבים שלהם, באופן שנתפס אותנטי וישיר, במגוון ערוצים: אינסטגרם, פייסבוק, יוטיוב ועוד. איך מייצרים את שיתופי הפעולה עם אותם משפיענים? כמה דרכים. (1) צטטו אמירות שלהם במסגרת התוכן שאתם מייצרים, בהנחה שהם מעולם התוכן של הענף בו אתם עוסקים והקונטקסט מובן ולא מאולץ (2) תנו להם להתנסות במוצר או בשירות שלכם ללא עלות. (3) הציגו את המוצרים/שירותים שלהם באופן בולט בנכסים שלכם כדי לייצר הדדיות. (4) כמובן שתמיד אפשר להציע תגמול כספי בעבור ההמלצה.

 

אז בואו נסכם – 5 כללי זהב לאסטרטגית שיווק מפה לאוזן מנצחת:

  1. זהו וטפחו את הלקוחות האסטרטגיים שלכם

  2. השתמשו ברשתות החברתיות כתכנית שותפים

  3. בקשו מהלקוחות שלכם המלצות/דירוג כשהכל הולך טוב, אל תחכו!

  4. צאו מגדרכם כדי לספק ללקוחות שלכם את אפקט ה-WOW בחוויה שלו מולכם: בשירות, במוצר, במשלוח, בכל האמצעים העומדים לרשותכם

  5. ודאו שהעורף בסינק עם הסטייטמנט השיווקי ושמערך השירות, הצוות והתפעול לא פחות ממעולה ובכל מקרה, יצרו כלים לקבלת פידבק מלקוחות בזמן אמת כדי לשפר את המערך הלוגיסטי שלכם בבית ולחתור להשתפר כל הזמן. בהצלחה!

שתפו את הפוסט:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

רוצים לוודא שאתם לא מפספסים את המאמר השבועי?

הירשמו לניוזלטר וקבלו אחת לשבוע מייל עם כל מה שמעניין בשיווק, בניהול עסקים ובכל מה שבאמצע.

כאן נרשמים לניוזלטר

אחת לשבוע תקבלו ישר למייל סקירה של הדברים הכי מעניינים שקרו בענף השיווק בארץ ובעולם: עדכונים, חידושים, פרשנויות ומקורות השראה.