שאלת השאלות: אתר או עמוד עסקי בפייסבוק?

בשבוע שעבר הנחיתי סדנת שיווק לקבוצה של יזמיות שבאות ממגוון תחומים (לא עניין מגדרי, יצא ככה לגמרי במקרה). כולן בלי יוצא מהכלל סופר מוכשרות, מקצועיות ועם דרייב משוגע לעשייה. הופתעתי לגלות ש-80% מהן לא מחזיקות אתר אינטרנט ומסתפקות בהצגת השירותים והמוצרים שלהן בעמוד עסקי בפייסבוק כחלופה לאתר.
למה? מלא סיבות. מחיר. חסם טכנולוגי. מי צריך אתר היום. לא יודעות איך לגשת לזה בכלל. ועוד ועוד.

לא היה לנו זמן להתעכב על הנושא אבל הבטחתי להן שאני אכתוב על זה כמה מילים, או כהרגלי בקודש, מאמר 😊

אין ספק שהשימוש ברשתות החברתיות כדי להתייעץ, לקבל פידבקים ולגבש החלטת קנייה הוא משמעותי מאוד (מאוד), אבל היתרונות והפוטנציאל שיש לאתר אינטרנט כפורטפוליו של העסק שלנו וכבסיס למסע השיווקי של הלקוחות הם אדירים ואני יותר מממליצה לכל עסק לשמר ולתחזק אתר כנכס אסטרטגי.
הנה כמה סיבות מרכזיות:  

מרחב להעמקה ולמיתוג
התוכן שאתם מייצרים הוא ייחודי לכם, לידע שלכם, לחזון שלכם. הוא הדבר הזה שלכם שאתם מפיצים הלאה בעולם. האתר הוא מרחב שמאפשר לכם להעמיק בדברים, לבסס את הנימוקים שלכם ואת כל מה שעומד מאחורי העשייה שלכם והופך אתכם לאוטוריטה בתחומכם.

שליטה
למה לבסס את הנראות הדיגיטלית שלכם על נכס שהוא לא בבעלותכם ובשליטתכם המלאה?
קחו דוגמא ממה שקרה ב- 2018. מזכירה למי ששכח, פרשת קיימברידג' אנליטיקה מתפוצצת וחושפת את השימוש שעושים מפרסמים באינפורמציה שאספו על גבי הפלטפורמה שלה. פייסבוק נקלעה לסערה תקשורתית וכדי להגן על פרטיות הגולשים (אפשר להתווכח על המניעים שלה אבל נשאיר את זה להזדמנות אחרת), עושה לא מעט שינויים במערכת הפרסום שלה, כמו לחסום את האפשרות של גורמים שלישיים למשוך אינפורמציה, להשתמש בדאטה חיצונית ועוד ועוד.
השינוי הזה, משפיע עמוקות על מפרסמים שתפסו את פייסבוק כאמצעי הפצה משמעותי, ועל מותגים שנעזרו בו כדי לצרוך מידע. חלקם נאלצו לעשות שינויים מאוד משמעותיים במודל העסקי שלהם, חלקם איבדו את זכות הקיום שלהם.

שיווק מבוסס תוכן   
כולנו רוצים לדבר עם הלקוחות שלנו בגובה העיניים (שלהם), ולפגוש אותם בנקודת זמן הכי מתאימה עם המסר הכי רלוונטי ומחבר. אף אחד לא רוצה להיתפס כמי שמפריע ללקוחות שלו ומנסה למכור להם משהו, אנחנו הלוא רוצים לתת להם ערך ולבנות יחסים לטווח ארוך. האתר עוזר לנו לעשות את זה.
אתר אינטרנט מאפשר לנו לקדם תוכן שמותאם לאופן שבו הלקוחות שלנו מחפשים וצורכים מידע במנועי החיפוש, הוא גם בסיס נהדר למשפכי לידים שמובילים להמרות, כלומר לרכישות. באמצעות כלים טכנולוגיים פשוטים ביותר אנחנו יכולים ליצור קהלים מובחנים ולייחד לכל קהל מסר והצעת ערך רלוונטית לאורך המסע השיווקי שלו, ברגע הרלוונטי ביותר.
וכבונוס, ככל שהתכנים באתר יבנו בצורה נכונה ולאורך זמן, האתר שלכם גם יניב לכם תנועה לאורך שנים ויעבוד בשבילכם פסיבית כערוץ שיווקי משמעותי בעלות שהיא זניחה.

ואם כבר עלות
אז נכון, אם מסתכלים זה מול זה, להקים עמוד פייסבוק עסקי לא עולה כסף. עם זאת, החשיפה שלו לקהלי היעד שלכם מאוד מאוד מוגבלת היום וסביר להניח שבלי קידום ממומן משמעותי התכנים שלכם לא יגיעו לעיניים הנכונות, לפחות לא בהיקף שאתם שואפים לו.
אני תמיד ממליצה לעבוד עם אנשי מקצוע בתחום שהם מתמחים בו, אבל במידה ואתם לא רוצים כרגע להשקיע באתר אינטרנט מעוצב ומותאם לצרכים שלכם, יש היום אינספור פלטפורמות ידידותיות להקמת אתרים יפהפיים, מקצועיים וראויים, שיכולים לשמש אתכם לאורך שנים וכנראה שרובכם גם יכול להתמודד איתם לבד עם קצת הדרכה טכנית. הנפוצים שביניהם הם וויקס שהוא חינמי כמעט לגמרי, אלמנטור (תוסף לוורדפרס) ועוד ועוד. תוכלו למצוא באתרים שלהם או ברשת אינספור הדרכות, מבטיחה לכם שזה לא מסובך כמו שאתם מתארים לעצמכם.

חשוב לי להדגיש, אני מאוד ממליצה לכל עסק להקים אתר אינטרנט ולהשקיע בקידום שלו ובחוויה שהוא מייצר, אבל אני גם מאוד ממליצה לעבוד במקביל בכמה וכמה ערוצי שיווק נוספים, ככל שהם רלוונטיים לקהלי היעד שלכם, ביניהם כמובן גם פייסבוק. לא במקום אתר שהוא הבסיס לתשתית השיווקית של כל עסק, אלא בנוסף.

אגב, מספר האצבע שאני ממליצה עליו ללקוחות שלי הוא לפחות חמישה ערוצי שיווק בו זמנית, כדי להבטיח חשיפה טובה ומדויקת של הפעילות השיווקית שלכם. נדבר על זה במאמר הבא 🙂 

שתפו את הפוסט:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

רוצים לוודא שאתם לא מפספסים את המאמר השבועי?

הירשמו לניוזלטר וקבלו אחת לשבוע מייל עם כל מה שמעניין בשיווק, בניהול עסקים ובכל מה שבאמצע.

כאן נרשמים לניוזלטר

אחת לשבוע תקבלו ישר למייל סקירה של הדברים הכי מעניינים שקרו בענף השיווק בארץ ובעולם: עדכונים, חידושים, פרשנויות ומקורות השראה.